Przewodnik po Fuerteventurze
Podstawowe informacje
Fuerteventura jest częścią hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży na Oceanie Atlantyckim, w okolicy północno–zachodniego wybrzeża Afryki. Teren wyspy o powierzchni 1659,74 km² zamieszkuje ponad 86 tysięcy ludzi. Stolicą Fuerteventury jest Puerto del Rosario, z populacją liczącą ponad 30 tysięcy mieszkańców.
Historia wyspy
Pierwszymi mieszkańcami wyspy były plemiona z północnej Afryki i lud Guanczów. W okresie starożytnym wzmianki o Fuerteventurze pojawiły się w dziełach Pliniusza Starszego. W XV Francuzi najechali i zdobyli wyspę; na czele wyprawy stał Jean de Bethencourt. Ustanowił on również pierwszą stolicę Fuerteventury, nadając jej nazwę Betancurii. W 1835 roku status stolicy uzyskało natomiast miasto Puerto del Rosario. W XIX wieku wyspa weszła również do strefy wolnego handlu, co znacznie przyszpieszyło jej rozwój. W latach 20. XX stulecia Fuerteventura stała się częścią prowincji Wysp Kanaryjskich o nazwie Gran Canaria. Wyspa szybko zyskała również duże znaczenie turystyczne. Od 2009 roku Fuerteventura stanowi rezerwat biosfery UNESCO.
Atrakcje turystyczne
Fuerteventura jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów przede wszystkim ze względu na niezwykłe atrakcje przyrodnicze. Na wyspie można podziwiać wspaniałą egzotyczną roślinność, a wśród niej wiele gatunków endemicznych, jak np. woskownica, chruścina, ostrokrzew czy sosna kanaryjska.
Plaże Fuerteventury są rozległe, piaszczyste i gorące. Wyspa jest nawet nazywana „plażą Wysp Kanaryjskich”. Do najpiękniejszych wybrzeży zalicza się na wpół dziką plażę Cofete w otoczeniu wzgórz. Szczególną popularnością cieszą się takie kurorty, jak Corralejo, Antigua, Tuineje czy La Olivia. Koniecznie trzeba też zobaczyć Park de Corralejo. Do interesujących miejsc Fuerteventury należą również wulkaniczne jaskinie Cueva del Llano. Z drugiej zaś strony niesamowitych wrażeń dostarcza odwiedzenie galerii Casa de los Coroneles i Casa Mane czy zabytkowych kościołów w Betancurii.