Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Dosze

Podstawowe informacje
Doha (Ad-Dauha) jest stolicą Kataru. Miasto leży nad zatoką Perską, we wschodniej części kraju. Metropolię zamieszkuje obecnie ponad 430 tysięcy ludzi. Doha stanowi gospodarcze, polityczne i turystyczne centrum Kataru. W 2010 roku była gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. W mieście Doha znajduje się siedziba znanej arabskiej telewizji Al-Dżazira.

Historia miasta
Historia Doha sięga końca XIX wieku, miasto zostało założone w 1825 roku. Nosiło wówczas nazwę Al-Bida. W 1867 roku metropolia została całkowicie zniszczona na skutek wojny Kataru z Bahrajnem. W 1916 roku uczyniono ją zaś stolicą brytyjskiego protektoratu. Status stolicy Kataru Doha otrzymała w 1971 roku.

Źródłem dochodu miasta początkowo był połów pereł; w latach 30. XX wieku nastąpił jednak wielki krach tej gałęzi gospodarki. Po II wojnie światowej odnaleziono złoża ropy naftowej, a samo miasto zmieniło się w nowoczesną i zamożną metropolię. W latach 70. W mieście Doha założono uniwersytet i Muzeum Narodowe Kataru.

Atrakcje turystyczne
Doha stanowi najważniejszy region turystyczny Kataru. Turyści przybywają tu, by posmakować specyficznej arabskiej kultury i poczuć klimat metropolii łączącej tradycję z nowoczesnością. W Doha znajdziemy ekskluzywne dzielnice, jak Perła Kataru czy West Bay District oraz wiekowy Targ Wagif. Do ważniejszych atrakcji miasta należą Muzeum Islamu i Stadion Khalifa.

Popularne miasta: