Trelleborg to miasto zlokalizowane na południu Szwecji, w regionie Skania. Jest to jedno z najpopularniejszych szwedzkich miast portowych, do których pływają promy z Polski. Jeśli planujesz podróż do Skandynawii drogą morską, warto wybrać trasę do Trelleborga, w którym znajduje się słynna osada wikingów. Co jeszcze warto zobaczyć w Trelleborgu i okolicy?
Trelleborgen – zrekonstruowana osada wikingów
Historia miasta sięga 1257 roku, lecz jeszcze w epoce wikingów powstała tu okrągła twierdza pierścieniowa, czyli tzw. trelleborg. To właśnie od wikińskiego zamku pochodzi obecna nazwa miasta. Pozostałości tej twierdzy odkryto w Trelleborgu w 1988 roku, a następnie poddano je rekonstrukcji. Dziś możemy oglądać zrekonstruowaną twierdzę w osadzie wikingów Trelleborgen. Jest to prawdopodobnie jeden z obiektów należących do Haralda Sinozębego, a datę jego powstania szacuje się na lata 974–980. Zrekonstruowana twierdza została otwarta dla publiczności w 1995 roku, a w pierwszym roku zobaczyło ją aż 40 000 osób. Obok twierdzy znajduje się Muzeum Wikingów wraz ze zrekonstruowanymi domami. Jeśli więc planujesz wycieczki po Skandynawii śladami wikingów, Trelleborg to jedno z miejsc, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności. Szczególnie polecamy wizytę w drugi weekend po Midsommar, kiedy to w Trelleborgen odbywa się spektakularna inscenizacja bitwy.
Muzea w Trelleborgu
Trelleborg ma również ciekawą ofertę muzealną – oprócz klasycznych obiektów znajdziemy tu także coś dla miłośników nietypowych muzeów. Na terenie miasta zlokalizowane są trzy muzea wchodzące w skład Muzeów Trelleborga. Są to:
- Galeria sztuki Axela Ebbesa – prezentuje dzieła szwedzkiego rzeźbiarza i pisarza Axela Ebbesa (1868–1941). Rzeźby Ebbesa znajdziemy również poza galerią sztuki, m.in. fontannę Sjöormen na Stortorget.
- Muzeum Wikingów – znajduje się na terenie osady Trelleborgen i jest poświęcone epoce wikingów.
- Muzeum Trelleborga – muzeum miejskie z wystawami poświęconymi sztuce, rzemiosłu, wzornictwu, archeologii i historii.
Jedno z najciekawszych muzeów w mieście to bez dwóch zdań Muzeum Kapeluszy, które jest zarazem najmniejszym tego typu obiektem w Trelleborgu – jednorazowo może tu wejść zaledwie 15 osób. Muzeum prezentuje kapelusze, czapki i nakrycia głowy, a znajduje się w dawnym zakładzie krawieckim Pera Borgkvista (stąd jego szwedzka nazwa: Borgquistska hattmuseet).
Kościół św. Mikołaja w Trelleborgu
Miłośnikom budowli sakralnych polecamy wizytę w Sankt Nicolai kyrka, czyli kościele św. Mikołaja w Trelleborgu. W tym miejscu stał wcześniej średniowieczny kościół, a obecny budynek pochodzi z XIX wieku. Zachowało się jednak kilka zabytkowych elementów, takich jak wieża z 1617, XVII-wieczny ołtarz i ambona, XV-wieczne krzesła czy XVI-wieczne dzwony kościelne.
Fontanna Böst
Jednym z symboli miasta jest Fontanna Böst autorstwa Freda Åberga, która od 1996 roku znajduje się przy ulicy Corfitz-Beck-Friisgatan. Charakterystyczna rzeźba przedstawia sześć par kobiecych nóg w butach na wysokich obcasach – pozostałe części ciała są natomiast ukryte za parasolkami. W Trelleborgu znajdziemy także inne rzeźby Åberga, a sam autor pochodzi z pobliskiego Malmö, w którym również zlokalizowane są jego dzieła.
Okolice Trelleborga – co zobaczyć?
Trelleborg wyróżnia się doskonałą lokalizacją – leży zaledwie 30 km od Malmö, 55 km od Ystad i 60 km od Kopenhagi. Wiele osób zatrzymuje się tutaj podczas wycieczki po południowej Skandynawii, zwłaszcza jeśli planuje podróż promem – do Trelleborga codziennie pływają promy ze Świnoujścia.
Sprawdź pobliskie atrakcje:
- Malmöhus – XVI-wieczny zamek w Malmö i najstarszy zachowany zamek renesansowy w krajach nordyckich. Jest częścią Muzeum w Malmö, a na terenie obiektu znajduje się również Muzeum Sztuki.
- Fotevikens Museum – w pobliskim Höllviken mieści się kolejna atrakcja dla miłośników epoki wikingów. Jest to skansen, który oprócz tradycyjnych wystaw posiada zrekonstruowane miasto wikingów z 23 budynkami oraz zrekonstruowany statek wikingów.
- Ales stenar – około 75 km na wschód od Trelleborga znajdziemy jedną z największych atrakcji Skanii, czyli tzw. szwedzkie Stonehenge. Ales stenar to kamienny kompleks w gminie Ystad złożony z 59 głazów. Z lotu ptaka przypomina on kształt łodzi, lecz niektórzy badacze twierdzą, iż jest to grobowiec przodków wikingów lub pradawne obserwatorium astronomiczne.
- Svaneholms slott – zaledwie 35 km od Trelleborga, na brzegu jeziora Svaneholmssjön, leży średniowieczny zamek Svaneholm. Jest to idealna lokalizacja zarówno na leniwy, jak i aktywny wypoczynek. Na terenie kompleksu znajdziemy muzeum, ogród i restaurację, a w pobliżu można wędkować, wiosłować, spacerować i grać w tenisa. To także świetna lokalizacja dla miłośników komisarza Wallandera z Ystad – w zamku Svaneholm kręcono sceny do serialu telewizyjnego Wallander.
Wcale nie trzeba podróżować w głąb Skandynawii, by znaleźć piękne krajobrazy, zabytkowe zamki i historyczne osady wikingów. Skania jest na wyciągnięcie ręki – każdego dnia pływają tu promy ze Świnoujścia, dlatego można w łatwy sposób zorganizować wycieczkę objazdową z grupą przyjaciół lub skorzystać z wycieczki zorganizowanej.