Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak dbać o buty trekkingowe?

Jak dbać o buty trekkingowe?

Trudno wyobrazić sobie górskie wyprawy bez dobrej jakości butów trekkingowych. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Aby jednak buty mogły spełniać swoje zadania, muszą zachowywać swoje właściwości. Oznacza to, że należy o nie systematycznie dbać. Jak to robić właściwie?

Jak suszyć buty trekkingowe?

O buty trekkingowe zadbać należy od razu po zakończeniu wędrówki. Przede wszystkim należy je dokładnie wysuszyć. Jak zrobić to dobrze? W pierwszej kolejności zacząć należy od ich rozsznurowania. Następnie wyjąć należy wkładki. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko nagromadzenia bakterii, a samo suszenie przebiegnie szybciej. Później obuwie pozostawić należy w przewiewnym i suchym miejscu. Nie należy ich jednak pozostawić blisko grzejnika. Grozi to bowiem utratą elastyczności. Dobrym rozwiązaniem może być włożenie do wnętrza butów gazet lub papierowych ręczników. To skuteczny sposób na wyciągnięcie wilgoci. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku obuwia wykonanego z materiałów syntetycznych. Taki sposób suszenia zastosowań należy przy każdym obuwiu trekkingowych, niezależnie od tego, czy są to buty dla dorosłych, czy buty trekkingowe dziecięce.

Jak czyścić buty trekkingowe na sucho i mokro?

Małe zabrudzenia na obuwiu często można bez problemu usunąć na sucho za pomocą szczoteczki. W przypadku butów wykonanych ze skóry licowej zastosować należy szczoteczkę miękką. Jeśli zaś chodzi o obuwie z nubuku, lepiej sprawdzi się ostrzejsza szczoteczka. Istotne jest, aby pamiętać o czyszczeniu nie tylko góry obuwia, ale także podeszwy. Koniecznie należy usunąć z niej wszelkie kamyki i zaschnięte błoto. Często buty trekkingowe męskie i damskie należy wyczyścić również na mokro. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w wodę i szmatkę. Część zabrudzeń usunąć można samą wilgotną szmatką. Jeśli jednak błota jest zbyt dużo, wówczas buty należy opłukać pod bieżącą wodą i wyczyścić je szczoteczką. Istotne jest jednak, aby obuwie trekkingowe zawsze opłukiwać pod niewielkim strumieniem wody. Ważne także, aby nie nalać wody do ich wnętrza. Jeśli sama woda, szmatka i szczoteczka nie wystarcza, wówczas sięgnąć należy po specjalne preparaty do czyszczenia butów trekkingowych.

Jak czyścić wnętrze butów trekkingowych?

Obuwie trekkingowe czyścić należy oczywiście nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Środek butów najlepiej jest czyścić szmatką nawilżoną letnią wodą. To skuteczny sposób na to, aby usunąć zanieczyszczenia, pot i naskórek. To bardzo ważne. Przeciwnym razie dojdzie do zatkania porów membrany, co stanowić będzie pożywkę dla bakterii. Pamiętać trzeba także o wyczyszczeniu wkładek. Ze względu na to, że przyjmują one dużo potu, dobrze będzie je wyprać ręcznie w letniej wodzie. W pralce prać można wyłącznie wkładki wykonane z tworzywa sztucznego i to w niskiej temperaturze i przy najniższych obrotach.

Jak impregnować buty trekkingowe?

Buty w góry damskie i męskie powinno się także impregnować. Wszystko po to, aby nie traciły one swoich właściwości. Dziś na rynku nie brakuje przeznaczonych do tego celu preparatów. To, jaki środek impregnacyjny konkretnie wybrać, zależy od materiału wykonania butów trekkingowych. W przypadku obuwia wykonanego ze skóry licowej najlepiej jest zastosować preparat, który zarówno zwiększy wodoodporność butów, jak i nawilży skórę oraz nada jej elastyczności. Z kolei buty ze skóry zamszowej dobrze jest stosować delikatne środki w sprayu bądź z aplikatorem gąbkowym.

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
1 + 5=