Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Co robić gdy zabranie paliwa na autostradzie?

Co robić gdy zabranie paliwa na autostradzie?

Brak paliwa w trasie wiąże się zazwyczaj z dużym stresem, szczególnie jeżeli do takiej sytuacji dojdzie w obcym mieście. W takim przypadku wystarczy po prostu zjechać na pobocze i następnie dotrzeć pieszo do najbliższej stacji lub skorzystać z pomocy taksówkarza. Gorzej jest w sytuacji, gdy zatrzymanie się z powodu braku paliwa ma miejsce na autostradzie. Do dużego stresu dochodzi wówczas ryzyko wypadku.

  1. Koniec paliwa na autostradzie - poradnik krok po kroku
  2. Stacje benzynowe a autostrady w Polsce 
  3. Czego nie należy robić w przypadku skończenia się paliwa?

 

Niezależnie więc od tego, czy ktoś jest doświadczonym kierowcom, czy dopiero niedawno zaczął poruszać się autem, warto zapoznać się z poradnikiem opisującym kroki, jakie należy zrobić, gdy zabraknie paliwa na autostradzie. Znajdziesz tu nie tylko konkretnie opisane wskazówki i zalecenia, ale również dowiesz się, czego absolutnie nie należy robić w takich sytuacjach oraz gdzie szukać dodatkowych informacji.

Koniec paliwa na autostradzie - poradnik krok po kroku

Teoretycznie problem z brakiem paliwa, zarówno podczas podróżowania autostradami, jak i zwykłymi drogami nie powinien występować. W końcu w każdym mieście można skorzystać ze stacji paliw, a wiele z nich znajduje się również przy drogach szybkiego ruchu. W praktyce jednak często dochodzi do tego, że w najmniej oczekiwanym momencie zapala się kontrolka informująca o kończącym się paliwie. Może to wynikać z przeoczenia, korzystania z auta należącego do innej osoby lub nieuwzględnienia dużego spalania pojazdu.

Ważne jest, aby wiedzieć, co w takim przypadku trzeba zrobić, ponieważ zależy od tego bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Najważniejsze jest jak najszybsze zjechanie na najbliższy pas awaryjny. Auto należy zaparkować w taki sposób, aby znajdowało się jak najbliżej barierek ochronnych. Trzeba również od razu włączyć światła awaryjne, które z daleka poinformują innych kierowców o zatrzymanym pojeździe.

Następnie należy wysiąść z auta (dla bezpieczeństwa powinno się to robić od strony pasażera) i co najmniej 100 metrów za pojazdem postawić trójkąt ostrzegawczy. Będzie to dodatkowa informacja dla kierowców, że w tym miejscu wystąpił jakiś problem. Dopiero na tym etapie można przystąpić do skontaktowania się z pomocą drogową. W wielu miejscach przy autostradzie znajdują się specjalne telefony SOS, ale równie dobrze można skorzystać z własnego smartfona.

Stacje benzynowe a autostrady w Polsce

Dla zwiększenia swojego komfortu i uniknięcia stresujących sytuacji, przed wyruszeniem w podróż warto zapoznać się z lokalizacją najbliższych stacji paliw, gdzie w razie potrzeby będzie można uzupełnić zapas paliwa w baku. Wszystkie stacje beznzynowe na autostradach zostały zebrane na dedykowanej stronie, co pozwala łatwo wyszukać obiekty przy A1, A2, A4 i innych polskich autostradach.

Czego nie należy robić w przypadku skończenia się paliwa?

Oprócz poznania kluczowych zaleceń na temat tego, jak postępować w przypadku braku paliwa, warto również wiedzieć, czego powinno się bezwzględnie unikać. Pierwszą z takich rzeczy jest zatrzymywanie innych pojazdów, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne i może prowadzić do kolizji. Nie powinno się również wyruszać pieszo w poszukiwaniu stacji paliw ani bez żadnego uzasadnienia zostawiać pojazdu bez nadzoru. Wyjątkiem może być sytuacja, w której jest to naprawdę niezbędne, czego przykładem może być skorzystanie z telefonu SOS w celu szybkiego wezwania pomocy, która w takim przypadku polega na dowiezieniu paliwa. Więcej przydatnych informacji o tym, jak podróżować po autostradach, znajdziesz na stronie https://autostrady.com.pl/, gdzie dostępna jest między innymi sekcja poświęcona opłatom drogowym.

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
1 + 6=