Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Katowice

Podróż samochodem

Z Krakowa do Katowic prowadzą dwie główne, alternatywne trasy. Jedna z nich wiedzie płatnym odcinkiem autostrady A4, którym dojechać można bezpośrednio do celu, druga prowadzi przez Wielką Wieś, Jerzmanowice, Olkusz, Bolesław, Dąbrowę Górniczą i Sosnowiec, drogami krajowymi i wojewódzkimi. Obydwie mierzą ok. 80 kilometrów. Zdecydowanie różni się jednak czas przejazdu – w pierwszym przypadku to ok. 50 minut, przy pominięciu autostrady – nawet 1,5 godziny.

Najkrótsza trasa: ze względu na długość trasy i czas jej przejazdu, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z autostrady. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą, która wynosi łącznie 18 zł. Pobór odbywa się w Balicach oraz Mysłowicach – dwukrotnie po 9 zł.

Podróż należy rozpocząć od przejazdu Al. 29 Listopada do ulicy Opolskiej, dalej drogą krajową nr 7 przez ul. Conrada, aż w okolice Centrum Witek. W tym miejscu znajduje się zjazd na autostradową obwodnicę Krakowa, która rozpoczyna ten fragment autostrady A4. Na wysokości lotniska Balice znajduje się pierwszy punkt poboru opłat. Należy kontynuować przejazd autostradą, kolejno w kierunku Chrzanowa i Mysłowic. Autostrada prowadzi aż do katowickiej Alei Roździeńskiego, którą dojechać można do centrum miasta.

Podróż autobusem

Ze stolicy Małopolski do Katowic dotrzeć można również transportem zorganizowanym. Z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie kursują autobusy lub busy takich przewoźników jak PKS Limanowa, PKS Oświęcim, Inter czy Uni Bus. Koszt biletu to średnio 12-16 zł w jedną stronę. Zgodnie z rozkładami jazdy, czas podróży wynosi godzinę i 10-20 minut. Większość z nich zatrzymuje się w pobliżu dworca kolejowego w Katowicach.

Podróż pociągiem

Na trasie tej skorzystać można także z transportu kolejowego. Połączenia obsługują Przewozy Regionalne – zwykłe (Regio) oraz pospieszne (InterRegio). W obydwu przypadkach czas podróży jest jednak podobny i wynosi ok. 2 godzin. Cena biletu normalnego w jedną stronę, w drugiej klasie, to 18-20 zł.

Podróż samolotem

Chociaż w Krakowie i Katowicach znajdują się pasażerskie porty lotnicze, regularne loty na tej trasie nie kursują. Jest to zbyt krótki odcinek, by było to opłacalne. Jedyną możliwością jest przelot z przesiadką w Warszawie. Bilet kosztuje jednak ponad 500 zł, a podróż trwa długo, ze względu na czas oczekiwania na samolot ze stolicy do Katowic.

Wyznaczanie trasy

A
E
B
C
D
dodaj więcej miejsc pośrednich
*Te pola są nieobowiązkowe..
Pokaż całą trasę
rozwiń >>

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.

Popularne trasy

Lotniska

Często podczas planowania urlopu zastanawiamy się, jak dojechać w dane miejsce. Planowanie trasy potrafi być wbrew pozorom nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli nie ma się do tego odpowiednich narzędzi, takich jak np. mapa odległości. Dzięki naszemu serwisowi – przede wszystkim przydatny okaże się tutaj kalkulator odległości – bez trudu sobie z tym poradzicie. Plan podróży można stworzyć za pomocą zaledwie kilku kliknięć, biorąc pod uwagę odległości czy też to, ile kilometrów mamy do pokonania. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie rodzaju: jak dojadę do celu?, dzięki trasa.info i działowi wyznaczanie trasy, bez wątpienia znajdziesz odpowiedź. Warto zwrócić uwagę, że trasa dojazdu i związane z nią szczegóły to absolutny priorytet, jeśli mowa o podróżowaniu na własną rękę. Istotne jest więc planowanie dokładne i bez pośpiechu. Mechanizm jest oczywiście prosty, stworzony zarówno dla osób, które miały już okazję planować własny wyjazd, jak również dla wszystkich tych, którzy będą robić to po raz pierwszy. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, ile kilometrów należy przejechać, aby dostać się na miejsce urlopu. Kolejną kwestią jest mapa dojazdu, a także plan trasy, jaką będziemy pokonywać. Intuicyjny i prosty interfejs sprawi, że wszystkie potrzebne informacje zdobędziesz w mgnieniu oka, a raz stworzoną trasę będzie można wykorzystać w przyszłości albo też zmodyfikować pod kątem kolejnych podróży. Skorzystaj więc z naszej witryny i łatwo wyznacz trasę do miejsca wypoczynku. Nie jesteś pewien, ile będziesz musiał jechać i jak długo to potrwa? To żaden problem – po prostu oblicz trasę przy pomocy naszych kalkulatorów i znacząco ułatw sobie dojazd. Mapa, którą Ci udostępniamy, jest dokładna i niezawodna.