Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Gdańsk

Kraków i Gdańsk należą do najstarszych i najważniejszych miast w Polsce. Są miastami historycznymi, w których rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski. Stanowią także ważne centra gospodarcze, naukowe, kulturalne i turystyczne. Odległość pomiędzy Krakowem a Gdańskiem wynosi ok. 590 km. Na trasie przejazdu najważniejszymi miastami są: Częstochowa, Łódź, Włocławek, Toruń, Kutno, Grudziądz i Starogard Gdański. Podróżując pomiędzy Krakowem a Gdańskiem mamy do wyboru kilka środków lokomocji: własny samochód pociąg, autobus lub samolot.

Podróż samochodem

Najkrótsza i najszybsza trasa wiedzie przez Katowice, Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź, Toruń i Grudziądz. Jadąc tą trasą poruszamy się autostradami: A4 – na odcinku od Krakowa do Katowic i A1- na odcinku od Dąbrowy Górniczej do Gdańska i drogą ekspresową S1 (Wschodnia Obwodnica GOP) – na odcinku od Katowic do Dąbrowy Górniczej. Długość tej trasy  to ok. 595 km, czas przejazdu ok. 7 godzin (bez postojów), koszt paliwa ok. 290 – 350 zł w jedną stronę. Odcinki płatne to autostrada A4 na odcinku Kraków – Katowice i Autostrada  A1 na odcinku Toruń – Pruszcz Gdański. Można również wypróbować alternatywny wariant przez Kielce, Radom i Grodzisk Mazowiecki. Unikamy wtedy płatnego odcinka autostrady A4. Trasa ta jest nieco dłuższa – ok. 670 km. Na jej pokonanie potrzeba ok. 8 godzin (bez postojów) koszt paliwa wynosi ok. 320 – 380 zł.

Chcąc ominąć odcinki płatne możemy wybrać trasę z Krakowa przez Olkusz i Radomsko (droga nr 794), a na odcinku z Torunia do Gdańska drogi krajowe nr 55, 16 i 22 zamiast autostrady A1. Długość tej trasy to ok. 575 km, ale czas przejazdu wynosi ok. 9 godzin (bez postojów), a koszt paliwa ok. 300 – 360 zł.

Podróż pociągiem

Dostępnych jest wiele połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Gdańskiem, zarówno bezpośrednich, jak i z przesiadkami. Podróż bezpośrednim pociągiem pospiesznym TLK trwa ok. 11 – 12 godzin, cena biletu normalnego w 2 klasie to ok. 78 – 95 zł, w 1 klasie ok. 112 – 135 zł. Dostępne są również połączenia pociągami ekspresowymi, Intercity i Eurocity, ale wymagają one przesiadek. Czas podróży wynosi 12,5 – 14,5 godziny, cena również jest wyższa 180 – 215 zł za wagon 2 klasy.

Podróż autobusem

Pomiędzy Krakowem a Gdańskiem kursuje autobus PKS. Odjeżdża on z Dworca Głównego PKS w Krakowie i kończy kurs na dworcu głównym w Gdańsku. Czas przejazdu wynosi ok. 10,5 godziny, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 100 – 120 zł. Wadą jest mała ilość połączeń – w rozkładzie na 2013 r. zaledwie jedno dziennie.

Można również skorzystać z oferty firmy Polski Bus, oferującą przejazdy autokarowe po korzystnych cenach. Przejazd a Krakowa do Gdańska możliwy jest z przesiadką w Warszawie. Bilet normalny z Krakowa do Warszawy kosztuje ok. 37 – 45 zł, a z Warszawy do Gdańska ok. 47 – 56 zł.

Podróż samolotem

Dostępne jest regularne połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem a Gdańskiem. Zaletą połączenia lotniczego jest krótki czas podróży, wadą stosunkowo wysoka cena. Bezpośredni lot trwa ok. 1h 15 min. Cena biletu w jedną stronę to ok. 300 – 350  zł. Połączenia bezpośrednie obsługuje Eurolot. LOT oferuje natomiast połączenie z przesiadką w Warszawie. Cena biletu w jedną stronę ok. 400 – 500 zł.

Wyznaczanie trasy

A
E
B
C
D
dodaj więcej miejsc pośrednich
*Te pola są nieobowiązkowe..
Pokaż całą trasę
rozwiń >>

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.

Popularne trasy

Lotniska

Często podczas planowania urlopu zastanawiamy się, jak dojechać w dane miejsce. Planowanie trasy potrafi być wbrew pozorom nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli nie ma się do tego odpowiednich narzędzi, takich jak np. mapa odległości. Dzięki naszemu serwisowi – przede wszystkim przydatny okaże się tutaj kalkulator odległości – bez trudu sobie z tym poradzicie. Plan podróży można stworzyć za pomocą zaledwie kilku kliknięć, biorąc pod uwagę odległości czy też to, ile kilometrów mamy do pokonania. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie rodzaju: jak dojadę do celu?, dzięki trasa.info i działowi wyznaczanie trasy, bez wątpienia znajdziesz odpowiedź. Warto zwrócić uwagę, że trasa dojazdu i związane z nią szczegóły to absolutny priorytet, jeśli mowa o podróżowaniu na własną rękę. Istotne jest więc planowanie dokładne i bez pośpiechu. Mechanizm jest oczywiście prosty, stworzony zarówno dla osób, które miały już okazję planować własny wyjazd, jak również dla wszystkich tych, którzy będą robić to po raz pierwszy. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, ile kilometrów należy przejechać, aby dostać się na miejsce urlopu. Kolejną kwestią jest mapa dojazdu, a także plan trasy, jaką będziemy pokonywać. Intuicyjny i prosty interfejs sprawi, że wszystkie potrzebne informacje zdobędziesz w mgnieniu oka, a raz stworzoną trasę będzie można wykorzystać w przyszłości albo też zmodyfikować pod kątem kolejnych podróży. Skorzystaj więc z naszej witryny i łatwo wyznacz trasę do miejsca wypoczynku. Nie jesteś pewien, ile będziesz musiał jechać i jak długo to potrwa? To żaden problem – po prostu oblicz trasę przy pomocy naszych kalkulatorów i znacząco ułatw sobie dojazd. Mapa, którą Ci udostępniamy, jest dokładna i niezawodna.