Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zamościa

Informacje ogólne i położenie

Zamość to miasto w województwie lubelskim, położone na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Łabuńką. Zamieszkiwane przez ok. 65 tysięcy ludzi i podzielone na 16 dzielnic. To regionalny ośrodek kulturalny, edukacyjny i bardzo ważny punkt turystyczny Zamojszczyzny.

Podróż samochodem

Przez Zamość przebiegają dwie drogi krajowe – nr 17 (część trasy europejskiej E372), prowadząca przez od Warszawy, przez Lublin, Zamość, Tomaszów Lubelski, do miejscowości Hrebenne (granica z Ukrainą) oraz droga krajowa nr 74 z Sulejowa (okolice Piotrkowa Trybunalskiego), przez Kielce, Zamość, Hrubieszów i Zosin (granica z Ukrainą). Inne ważne trasy to drogi wojewódzkie – nr 837 do Piasków, 843 do Chełma i 849 do Woli Obszańskiej.

Miasto posiada trzy obwodnice – Obwodnica Hetmańska i Zachodnia przebiegają na granicach miasta, a Obwodnica Śródmiejska – w mieście, omijając ścisłe centrum. Obowiązują strefy płatnego parkowania. Za postój opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-18.00. W centrum parkowanie przez jedną godzinę kosztuje 2-2,2 zł, druga – 2,4-2,6 zł, trzecia – 2,8-3 zł, czwarta i kolejne – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Szczebrzeskiej 11. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługiwane jest tylko jedno połączenie dalekobieżne – do Krakowa (przez Rzeszów i Tarnów), a także pociągi do Chełma, Lublina, Dęblina czy Łukowa.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Hrubieszowskiej 1. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Jarosław, Katowice, Kilce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Płock, Rzeszów, Tarnów, Toruń, Ustka, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Lublin, który znajduje się ok. 80 kilometrów od Zamościa. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe oferowane przez tanie linie lotnicze. Przewoźnicy Wizz Air i Ryanair oferują loty do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miast zapewnia 25 linii autobusowych, które obejmują obszar Zamościa oraz najbliższych miejscowości. Bilet na jedną strefę (np. tylko Zamość) kosztuje 2,7-3 zł, dwie strefy – 3,3-3,5 zł, trzy – 4-4,2 zł. Możliwe jest także wykupienie biletu na 5 przejazdów w cenie 12-18 zł (w zależności od stref).

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Zamościa jest bez wątpienia Stare Miasto – z Rynkiem Wielkim, charakterystycznym Ratuszem, malowniczymi kamienicami ormiańskimi oraz fragmentami umocnień obronnych. Warto odwiedzić również Rynek Solny i Rynek Wodny. Najważniejsze zabytki to Pałac Zamoyskich, Akademia Zamojska, Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła z XVI wieku (na dzwonnicy tej świątyni znajduje się platforma widokowa). Ciekawe instytucje kulturalne to Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Żydów Zamościa i Okolic, które mieści się w XVII-wiecznej synagodze.

Wyznaczanie trasy
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: