Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nikozji

Informacje ogólne i położenie

Nikozja to największe miasto i stolica Cypru. Położone w centralnej części wyspy, w Dystrykcie Nikozja. Zamieszkiwane przez ok. 310 tysięcy ludzi. Podzielone na dwie części – północną - turecką oraz południową – grecką. Pomiędzy nimi wyznaczono strefę zdemilitaryzowaną. Jest siedzibą rządu, centrum administracyjnym, biznesowym, przemysłowym, kulturalnym i turystycznym w skali kraju.

Podróż samochodem

Najważniejszą różnicą w stosunku do poruszania się po Polsce, jest ruch lewostronny. Obowiązujące ograniczenia prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradach. W ostatnim przypadku minimalna prędkość to 65 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila.

Przez Nikozję przebiegają bezpłatne autostrady: A1 do Limassol na południu kraju, gdzie łączy się z A6 do Pafos na wybrzeżu; A2 do Larnaki, połączona z A3 do Ajia Napa na wybrzeżu oraz A9 na zachód Dystryktu Nikozja oraz w góry Troodos. Cypryjskie drogi są w dobrym stanie technicznym.

Podróż pociągiem

W Nikozji i na całym Cyprze transport kolejowy nie jest dostępny – nie istnieje ani jedna linia.

Podróż autobusem

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy Solomos Square w centrum miasta. Obsługuje głównie połączenia lokalne (obsługiwane przez komunikację miejską), a także dalekobieżne. Miasta dzielą zazwyczaj niewielkie odległości, więc po całym kraju podróżować można autobusami regionalnymi, przesiadając się w kolejnych miejscowościach. Na dłuższych trasach bilet kosztuje od kilku do kilkunastu euro.

Podróż samolotem

Port Lotniczy Nikozja ze względu na spór grecko-turecki został zamknięty i znajduje się w strefie zdemilitaryzowanej. Największy międzynarodowy port lotniczy mieści się w oddalonej o ok. 50 km Larnace. Rocznie korzysta z niego ok. 5 milionów pasażerów. Obsługuje wiele połączeń międzynarodowych, w tym m.in. Travel Service do Katowic. Jedyne dostępne połączenie lokalne to Nikozja-Pafos.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta oraz do okolicznych miejscowości opiera się na połączeniach autobusowych oferowanych przez OSEL. Bilet kosztuje 1-1,5 euro. Podróżując taksówką, za 1 kilometr trasy zapłacić trzeba 1-2 euro. Pomiędzy miastami kursują popularne minibusy zabierające 7-9 pasażerów. W Nikozji działa również. system wypożyczalni rowerów Bike in Action.

Atrakcje turystyczne

Miasto otoczone jest średniowiecznym murem. Podziwiać można tu bogatą architekturę starożytną oraz sakralną. W stolicy warto odwiedzić także Muzeum Cypru, Muzeum Bizantyjskie czy Muzeum Sztuki Ludowej oraz skosztować tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej.

Wyznaczanie trasy
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: