Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Majorki

Informacje ogólne i położenie

Majorka to hiszpańska wyspa położona w archipelagu Balearów, na Morzu Śródziemnym. Jej stolicą jest miasto Palma de Mallorca. Wyspa zamieszkiwana jest przez ok. 845 tysięcy ludzi i podzielona jest na gminy. To ośrodek rolniczy (winorośle, oliwki, figi, cytrusy), rzemieślniczy (głównie wyroby artystyczne) i bardzo popularny kierunek turystyczny.

Transport

Na wyspie możliwe jest wypożyczenie samochodu. Za dwa dni zapłacić trzeba ok. 50 euro. Wszystkie drogi i autostrady na Majorce są bezpłatne. Większość dróg jest utwardzana, choć wzdłuż wybrzeża i górskich wzniesień bywają bardzo kręte.

Komunikacja miejska najbardziej rozwinięta jest w stolicy. Kursują tu stałe linie autobusowe, działa także metro. To dwie linie przejeżdżające pod i nad ziemią, łączące centrum miasta z okolicami Uniwersytetu Archipelagu Balearów. W taksówkach obowiązują stałe stawki za konkretne połączenia – widoczne na pojazdach i postojach.

Podróżować po wyspie można również pociągami. Funkcjonują tu trzy linie kolejowe, a główna stacja stolicy to Estacio Intermodal. W ten sposób można dojechać z Palmy (południowy wschód) do Manacoru (południowy zachód Majorki). Kolej omija jednak wybrzeże. Do dyspozycji są także dalekobieżne autobusy, które dojeżdżają niemal wszędzie.

Na Majorce znajduje się Port Lotniczy Palma de Mallorca – największe lotnisko na Balearach i jedno z największych w Hiszpanii. Obsługuje ok. 23 milionów pasażerów rocznie, w tym turystów z Polski korzystających z usług linii Ryanair (Kraków, Poznań) oraz LOT (Warszawa, Katowice).

Atrakcje turystyczne

Turyści doceniają przede wszystkim wybrzeże i piaszczyste plaże. Warto odwiedzić delfinarium Marine Land, malownicze zatoki czy latarnię morską Faro de Formentor. Do atrakcji zaliczyć można również zamek Bellver na szczycie wysokiego wzgórza, gotycką katedrę Le Seu, której budowa rozpoczęła się w XIII wieku czy Pueblo Espanol – park z miniaturami niemal 100 najbardziej znanych hiszpańskich budowli.