Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Łukowa

Łuków to miasto położone w województwie lubelskim, niedaleko Białej Podlaskiej, ok. 90 km od granicy z Białorusią w Terespolu. Stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy. Przez Łuków przebiega droga krajowa nr 63 Perły (granica z Rosją) – Sławatycze (granica z Białorusią), droga krajowa nr 76 i drogi wojewódzkie nr 806, 807 i 808. Miasto posiada obwodnicę.

Podział administracyjny

Łuków dzieli się na Śródmieście i wyodrębnione wokół niego części miasta: Pastewnik, Wójtostwo, Karwacz, Farfak, Trzaskaniec, Wiatraki, Zimna Woda, Poważe, Łapiguz, Patoki, Gołaszowiec, Nowy Łuków, Cegielniana, Cieszkowizna, Glinki. Ich nazwy pochodzą od nazw ich głównych ulic. Ponadto wyróżnia się jeszcze osiedla Ostoi i ks. Andrzeja Bączkowskiego.

Komunikacja miejska

W Łukowie brak komunikacji miejskiej. W obrębie miasta można skorzystać z autobusów PKS lub prywatnych busów przejeżdżających przez miasto.

Samochodem po Łukowie

W Łukowie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona ulice: Staropijarską, Chopina, Kwiatkowskiego, Zdanowskiego, Czerwonego Krzyża, Kościelną (od pl. Narutowicza do Nowopijarskiej), Spółdzielczą, Pastewnik, Kanałową i pl. Narutowicza. Opłaty są pobierane od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Łuków przechodzą międzynarodowe linie kolejowe w kierunku wschodnim: do Moskwy, Mińska i Saratowa. Ponadto istnieje duży wybór połączeń do Terespola, Dorohuska, Warszawy, Siedlec, a także Białej Podlaskiej, Zamościa i Krakowa. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Oprócz dworca głównego w Łukowie znajduje się stacja Łuków Łapiguz, na której zatrzymują się pociągi osobowe do Chełma, Zamościa, Terespola i Dorohuska.

Dobrą ofertę połączeń ma również PKS. Z Łukowa można bezpośrednio dotrzeć do Warszawy, Siedlec, Lublina i Radzynia Podlaskiego. Dostępnych jest również wiele połączeń do miejscowości sąsiadujących. Dworzec PKS znajduje się przy ul. Staropijarskiej.

Zabytki i atrakcje

W śródmieściu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Interesujące są obiekty sakralne: barokowa Kolegiata Przemienienia Pańskiego w zespole klasztornym pijarów i zespół klasztorny bernardynów z barokowym kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto również zajrzeć do Muzeum Regionalnego.

Wyznaczanie trasy
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: