Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Korsyki

Informacje ogólne
Korsyka stanowi najbardziej wysunięte na południowy-wschód terytorium Francji w ramach basenu Morza Śródziemnego. Jest oddzielona od włoskiej Sardynii Cieśniną Świętego Bonifacego o szerokości zaledwie 12 kilometrów, toteż przy dobrej pogodzie w południowych brzegów lub wniesień Korsyki doskonale widać portowe zabudowania jej śródziemnomorskiej siostry. Formalną stolicą wyspy jest Ajaccio, ale za jej gospodarcze i kulturalne centrum uznaje się położoną na północnym cyplu Bastię. Powierzchnię blisko 9 tys. km² zamieszkuje niespełna 320 tys. Korsykańczyków, co czyni z wyspy jeden z najsłabiej zaludnionych regionów Republiki Francuskiej.
 
Podział administracyjny
Niewielkie terytorium Korsyki od 1975 roku dzieli się na dwa departamenty: Korsykę Południową ze stolicą w Ajaccio oraz Górną Korsykę ze stolicą w Bastii. 
 
Komunikacja miejska
Komunikacja publiczna Korsyki opiera się na kilku liniach autobusowych podzielonych na odcinki regionalne. Połączenia pomiędzy poszczególnymi miastami zapewniają dwie trasy kolejowe: Ajaccio-Bastia oraz Calvi-Ponte Leccia.
 
Informacje dot. płynności poruszania się po mieście
Jako jeden z najsłabiej zaludnionych regionów Europy Korsyka posiada stosunkowo niewielu kierowców, stąd też większy natłok samochodów jest tu widywany raczej rzadko. Na drogach przelotowych wzdłuż wybrzeża i w głębi wyspy ruch jest płynny, zaś korki zdarzają się jedynie w centrach większych miast, jak Ajaccio, Bastia, czy Bonifacio.
 
Informacje dot. opłat za postój
W większości miast na Korsyce postój przy ulicy jest bezpłatny. Samochód możemy pozostawić na parkingu strzeżonym – cennik zależy wówczas od ustaleń właściciela.
 
Podróż pociągiem
Na Korsyce funkcjonują dwie trasy wąskotorowej kolei spalinowej – jedna z nich przebiega między dwoma największymi miastami wyspy (Bastią i Ajaccio), zaś druga łączy położone na północno-zachodnim wybrzeżu Calvi z zagubioną w górach miejscowością Ponte Leccia. Przejazd pierwszą z tras, łączącą północ Korsyki z południem (ok. 150 km) zajmuje ok. 4 godzin.
 
Podróż samolotem
Korsyka posiada stałe połączenia lotnicze jedynie z kontynentalną Francją, toteż aby przedostać się na wyspę samolotem, musimy najpierw dotrzeć do Paryża, Nicei, Marsylii lub Lyonu, skąd dalsze transfery organizuje linia Air France. W okresie wakacyjnym uruchamiane są połączenia sezonowe z takimi europejskimi miastami, jak Kolonia, Luksemburg, Barcelona, Bruksela, czy Londyn, a loty obsługują również tacy przewoźnicy, jak Lufthansa, EasyJet, czy Luxair.
 
Jak dotrzeć z Polski?
Na Korsykę najwygodniej dotrzemy z Polski samolotem, wobec braku bezpośrednich połączeń musimy jednak nastawić się na podróż rozciągniętą do nawet kilkunastu godzin. Nieco bardziej atrakcyjną z krajoznawczego punktu widzenia będzie przeprawa promem z Marsyli, Nicei lub Tuluzy, ewentualnie z włoskiego Livorno, Piombino lub Porto San Stefano.
 
Wyznaczanie trasy
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: