Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kenii

Kenia to kraj we wschodniej części kontynentu afrykańskiego, leżący nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą i Tanzanią. Stolicą kraju jest Nairobi. Kenię zamieszkuje 42 miliony obywateli, z których zdecydowana większość to chrześcijanie (wierni Kościoła katolickiego i protestanci stanowią niemal 90 procent ludności).

Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski, a językiem urzędowym, oprócz suahili, jest angielski. Dla turystów władających tym językiem to spore udogodnienie, które ułatwia poznawanie tego egzotycznego kraju.

Największe miasta, nie licząc stolicy Nairobi, to Mombasa, Machakos, Eldoret i Meru. Krajobraz Kenii to jednak przede wszystkim małe wioski, w których żyje się bardzo skromnie, ale turystów zachwyca bogata kultura, tradycyjne stroje i zwyczaje, a także bujna przyroda (wraz z dzikimi zwierzętami).

Podróż do Kenii

Polskę i Kenię dzieli kilkanaście tysięcy kilometrów. Z tego względu najdogodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu lotniczego. Z naszego kraju nie kursują bezpośrednie loty, ale kilku przewoźników oferuje podróż z jedną przesiadką.

Na przykładowej trasie Warszawa-Nairobi wymagana będzie przesiadka w Amsterdamie, do którego dotrzemy polskimi liniami lotniczymi LOT (czas lotu 2 godziny). Z Amsterdamu do Nairobi dolecimy już bezpośrednio np. samolotem linii KLM (od 10 do kilkunastu godzin lotu). Cena biletu w klasie turystycznej to 2500-3000 zł.

Możliwe jest także skorzystanie z usług linii lotniczych Air France. Z Warszawy docieramy do Paryża (2-2,5 godziny lotu), a ze stolicy Francji dolecimy bezpośrednio do Nairobi (także od 10 do kilkunastu godzin lotu). Cena biletu w klasie turystycznej to 2700-3000 zł.

Doświadczeni turyści wybierają bardziej skomplikowane połączenia. Najpierw należy dotrzeć (najbardziej ekonomicznym środkiem transportu jest kolej) do Kijowa (Ukraina), a stamtąd samolotem do Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Z Dubaju kursują bezpośrednie loty do Nairobi. W tym przypadku za podróż w jedną stronę zapłacimy nawet do 2000 zł.

Teoretycznie możliwe jest kolejne rozwiązanie – dotarcie do Egiptu, stamtąd do Sudanu Południowego, Etiopii i finalnie do Kenii. Nie licząc jednak kosztów podróży, będzie to wymagało wykupienia kolejnych wiz – egipska to koszt 120-140 zł, sudańska 200-220 zł (dodatkowo za rejestrację w kraju trzeba zapłacić 150-160 zł) i etiopska – 100-120 zł.

Po Kenii najlepiej podróżować busami, zwanymi tam matatu. Te egzotyczne taksówki kursują po zebraniu odpowiedniej ilości chętnych. Pokonują także dalekie trasy, a cena za przejazd to średnio kilka złotych. W kraju działa także transport autobusowy, którym nie dotrzemy w każdy zakątek, ale mają jedną przewagę nad busami – kursują według rozkładu jazdy, niezależnie od liczby pasażerów. Większość tras w Kenii to drogi gruntowe, więc trzeba liczyć się z niedogodnościami z tym związanymi.

Co warto zobaczyć?

Turyści udający się do Kenii stawiają przede wszystkim na bliski kontakt z naturą. Najchętniej odwiedzają więc parki narodowe, w których na wolności żyje wiele egzotycznych dla nas zwierząt. Szczególnym miejscem jest rezerwat Masai Mara, słynący przede wszystkim z migracji antylop i zebr w miesiącach wakacyjnych. Spotkać można tu także słonie, lwy, lamparty, gepardy, nosorożce, hipopotamy, krokodyle, żyrafy i wiele gatunków ptaków. Wycieczka odbywa się w zabezpieczonych pojazdach pod opieką przewodników.

Jeśli pobyt w Kenii traktujemy bardziej jako wypoczynek, niż ekstremalną przygodę, warto wybrać się na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Szczególnie popularne są plaże Diani i Tiwi Beach z pełnym zapleczem turystycznym (leżaki, gastronomia itp.). Spragnionych podobnych klimatów, ale w miejscach mniej uczęszczanych, bez wątpienia zainteresuje malownicza wyspa Washi. Warto odwiedzić także miasteczko Gedi, w którym podziwiać można ruiny zabudowań z XIV wieku.

Atrakcją samą w sobie jest stolica kraju, czyli Nairobi. To tętniące miasto z licznymi atrakcjami – np. Muzeum Narodowym prezentującym kulturę, sztukę i przyrodę Kenii czy Maasai Market – tradycyjny targ odbywający się cyklicznie w każdy wtorek i piątek, na którym można kupić kenijskie specjały oraz pamiątki. W pobliżu Nairobi znajduje się niezwykłe dla turystów miejsce – Giraffe Manor, czyli ośrodek w centrum rezerwatu żyraf. To hotel i restauracja z platformą widokową umożliwiającą podglądanie tych egzotycznych dla nas zwierząt.

Wyznaczanie trasy
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: