Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Barcelony

Barcelona jest stolicą Katalonii i drugim co do wielkości miastem Hiszpanii. Leży w północno – wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Stanowi główny ośrodek przemysłowy Hiszpanii oraz centrum życia finansowego, naukowego i kulturalnego Katalonii. Znajduje się tu jeden z największych portów basenu Morza Śródziemnego oraz dwa międzynarodowe lotnisko El Prat. Barcelona uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy i nazywana „miastem cudów”.

Podział administracyjny

Barcelona jest podzielona na 10 dzielnic: Ciutat Vella, Eixample, Sants-Montjuïc, Les Corts, Sarrià-Sant Gervasi, Gràcia, Horta-Guinardó, Nou Barris, Sant Andreu i Sant Martí. Dzielnice dzielą się na mniejsze jednostki administracyjne. Najstarszą dzielnicą jest Ciutat Vella – Stare Miasto. Na jej terenie znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki.

Transport miejski

Po Barcelonie można poruszać się metrem, autobusami, tramwajami, kolejkami miejskimi (Ferrocarril), kolejką linowo – szynową (Funicular) i kolejkami podmiejskimi. Sieć metra i autobusów pokrywa praktycznie całe miasto. Uzupełnia je komunikacja tramwajowa. Metro posiada 11 linii oznaczonych literą L i numerem. Linie autobusowe dzielą się na dzienne i nocne. Linie nocne są oznaczone literą N i numerem. Po Barcelonie jeżdżą 3 rodzaje tramwajów: Tramvia Blu – najstarsza, zabytkowa linia obsługująca północną część miasta, Trambaix – szybki tramwaj, obsługujący zachodnią część miasta i gminy poza Barceloną, Trambesos – szybki tramwaj obsługujący południowo – wschodnią stronę miasta i gminy poza Barceloną. Kolejka linowo – szynowa kursuje na wzgórze Montjuïc.

Barcelona podzielona jest na 6 stref. Strefa 1 (zona 1) obejmuje centrum miasta. Funkcjonuje system zintegrowany, czyli jeden bilet na metro, autobusy, tramwaje, kolejki miejskie i podmiejskie i Funicular. Cena zależy od ilości przejazdów i ilości stref, na które wykupywany jest bilet. Bilet 1- dniowy  na jedną strefę kosztuje 7, 25 – 8,5 euro. Dostępny jest bilet jednoprzejazdowy ważny w metrze, autobusach i kolejce Funicular. Jego cena to 2- 2,5 euro. Występują również bilety 2 – 5-dniowe, ważne w metrze, autobusach, tramwajach i kolejkach miejskich. Bilety można kupić automatach, kioskach, punktach sprzedaży i przez Internet. Mapy linii i cenniki można znaleźć na stronie: www.tmb.cat.

Samochodem po Barcelonie

W centrum Barcelony są 3 strefy parkowania: zielona – z ograniczeniem parkowania do 2 godzin, niebieska – ogólnodostępna i żłóta – dla samochodów dostawczych. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godz. 09.00 – 14.00 i 16.00 – 21.00 oraz w soboty w godz. 09.00 – 14.00. Zapłacić można w parkometrach, bilet należy umieścić za szybą. We wszystkich strefach można parkować za darmo w godz. 21.00 – 08.00 Wokół centrum znajdują się również płatne parkingi podziemne. Na dłuższy czas auto można zostawić na parkingu Forum (Plaça d'Ernest Lluch i Martin) lub Estacio Nord  (carrer d'Alí Bei, 54).
 
Dworce kolejowe i autobusowe

Barcelona jest najważniejszym węzłem kolejowym Hiszpanii. Dwa największe dworce kolejowe: Barcelona Sants i Barcelona França.

Dworzec Barcelona Santas znajduje się przy ul. Avinguda Roma, pomiędzy placami Plaça dels  Països Catalans a Plaça Joan Peiró. Można do niego dotrzeć metrem lub autobusem. Obsługuje połączenia międzynarodowe, krajowe, regionalne i podmiejskie. Odchodzą stąd superszybkie pociągi do Madrytu i Francji. Obok stacji kolejowej znajduje się dworzec autobusowy.

Dworzec Barcelona França jest drugim co do wielkości dworcem w Barcelonie. Znajduje się przy Av. Marquès de l'Argentera, pomiędzy portem a ZOO. Można do niego dotrzeć autobusem lub metrem i pieszo ok. 5 min. Odchodzą stąd superszybkie pociągi do Francji, Szwajcarii i Włoch. Dworzec obsługuje długo i średniodystansowe połączenia krajowe.

Zabytki i atrakcje

Barcelona należy do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miast świata. Najważniejszymi zabytkami są: Sagrada Familia, bulwar La Rambla, Camp Noustadion FC Barcelona i Magiczna Fontanna u stóp wzgórza Montjuic. Koniecznie trzeba zobaczyć dzielnicę Barri Gòtic z zachowaną średniowieczną zabudową. W obrębie  Barri Gòtic znajduje się żydowska dzielnica El Call. Bardzo ciekawy jest port, a zwłaszcza jego zabytkowa część – Port Vell z Oceanarium i żaglowcem Santa Eulalia. Dawna dzielnica rybacka La Barceloneta, słynie z przepysznych tapas. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Park Guell – niesamowity park – ogród zaprojektowany przez Antono Gaudíego. Na wzgórzu Montjuic znajduje się park, wesołe miasteczko, 5 muzeów oraz tzw. wioska hiszpańska. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą kościół Santa Maria del Mar i katedra św. Eulalii. Najbardziej znanym muzeum jest Muzeum Picassa. Z Barcelony warto wybrać się na wycieczkę do klasztoru Montserrat.
 

Wyznaczanie trasy
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: