Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Japonia – pogoda i klimat

Japonia leży w obrębie trzech stref klimatycznych: umiarkowanej ciepłej (część północna), podzwrotnikowej (środkowa część kraju) oraz zwrotnikowej (południe). Na północy i zachodzie występują chłodne i wilgotne zimy z obfitymi opadami śniegu oraz ciepłe, ale krótkie lata. W styczniu na Hokkaido średnia temperatura wynosi od -9oC do -5oC, najcieplejszym miesiącem jest natomiast sierpień, kiedy słupki rtęci wskazują średnio od 18 do 21oC.

W środkowej części kraju w styczniu temperatura wynosi średnio od 4 do 6oC w Tokio i do 12oC na wyspach Sikoku i Kiusiu. Latem bywa bardzo ciepło – średnio do 27oC w lipcu. Z kolei na południowych wybrzeżach w zimie występuje słoneczna i ciepła pogoda. W styczniu słupki rtęci wskazują na wyspie Riukiu średnio do 18oC, w lipcu zaś 31oC.

Japonia należy do wilgotnych krajów, a suma opadów wzrasta z północy na południe. Średnia roczna suma opadów w kraju wynosi 1200 mm na metr kwadratowy, przy czym najniższe opady odnotowuje się na Hokkaido – średnio 800 mm, na Riukiu zaś ponad 3000 mm.

Na Japonię wpływa również klimat monsunowy. W kraju występują gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak tajfuny, cyklony tropikalne i powodzie. Ponadto Japonia znajduje się w obszarze dużej aktywności sejsmicznej.

Popularne miasta:
ZACZEKAJ!
Przed wejściem na stronę polub nas na facebooku
kliknij "polub tę stronę"
facebook
Często jeździsz samochodem?
nie przegap ważnych informacji drogowych i ciekawostek dla kierowców
Obserwuj nas na Facebooku - kliknij polub tę stronę
facebook Polub nas na Facebooku
Tylko u nas!
ceny paliw • informacje drogowe • ciekawostki dla kierowców
kliknij polub tę stronę: